Warszawa

Ukraiscy pisarze w Związku

WARSZAWA. 24 marca przybywa do Warszawy delegacja pisarzy ukraińskich w składzie: Wołodymir Jaworiwśkyj, Anatolij Krym i Jurij Rybczynskyj. Książki tych wybitnych przedstawicieli ukraińskiego środowiska literackiego ukazywały się w Polsce. Z ich udziałem odbędzie się w Domu Literatury 25 marca o godz. 17 ukraińsko – polskie seminarium literackie „Kultura i literatura Ukrainy po Majdanie. Obraz tych wydarzeń w Polsce”. Pisarze ukraińscy, którzy jednocześnie są przedstawicielami ukraińskiej organizacji ochrony praw autorskich złożą wizytę w Ambasadzie Ukrainy, wezmą udział w roboczym spotkaniu z kierownictwem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, spotkają się z polską ukrainistyką i Ukraińcami studiującymi w Warszawie. Ważnym punktem ich pobytu w naszej stolicy jest spotkanie w Stowarzyszeniu Współpracy Polska – Wschód i Stowarzyszeniu Polska – Ukraina. Te właśnie stowarzyszenia i ZAiKS pokrywają koszty pobytu naszych gości.

Przypominamy: 25 marca (środa), godz. 17, Dom Literatury.

UWAGA - informacja archiwalna: Marek Wawrzkiewicz gratuluje nowemu Prezesowi

Po piętnastu latach sprawowania funkcji prezesa Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich zrezygnowałem z kandydowania na piątą kadencję. Dziękuję za współpracę, jestem pełen nadziei, że nowy Zarząd Oddziału natchnie nasz Oddział nową energią i pomysłami. I tego właśnie szczerze życzę Zarządowi i Miłoszowi Kamilowi Manasterskiemu, nowemu Prezesowi Oddziału.


Marek Wawrzkiewicz

 


Elik Aimée w Domu Literatury

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o autorce na jej stronie internetowej: http://www.elikaime.republika.pl

 

Relacja z Festiwalu "Słowiańskie objęcia" w Bułgarskim Instytucie Kultury

WARSZAWA. 11 lipca 2013 r. (czwartek) godz. 18.00 Bułgarski Instytut Kultury Al. Ujazdowskie 33/35.

 

O Festiwalu „Słowiańskie objęcie”, który miał miejsce w mieście Dobrycz w dniach 20-25 maja 2013 r. opowiadać będą jego tegoroczni uczestnicy polscy poeci: Barbara Gruszka-Zych, Benedykt Kozieł, Miłosz Kamil Manasterski i Adam Siemieńczyk. Opowiedzą także o ich wrażeniach z pobytu w Bułgarii. W programie spotkania – pokaz zdjęć, prezentacja poetycka polskich uczestników festiwalu. Dodatkowo nastąpi zapowiedź tomu poezji Marleny Zynger w języku bułgarskim w tłumaczeniu Łyczezara Selaszki. Spotkanie poprowadzi Miłosz Kamil Manasterski, redaktor naczelny Kwartalnika Literackiego "Wisła".

Fot. Barbara Gruszka-Zych.

POEZJA NA WILLOWEJ - spotkanie z Markiem Wawrzkiewiczem

altZapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu "POEZJA NA WILLOWEJ". Gościem wieczoru będzie Marek Wawrzkiewicz, poeta, publicysta, prozaik, tłumacz, prezes Zarządu Głównego oraz Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich organizator Warszawskich Jesieni Poezji. Wydał m.in następujące tomy wierszy: "Każda rzeka nazywa się Styks", "Smutna pogoda", "Coraz cieńsza nić", "Dwanaście listów", "Ostateczność", "Dawne słońca", wybory "Światełko, "Epizod". To są książki poetyckie wydane już po 2000 r. Marek Wawrzkiewicz jest autorem ponad czterdziestu tomów poezji, szkiców, powieści, antologii i książek przekładowych.

 

Wieczór, jak zwykle, poprowadzi Stefan Jurkowski, wiceprezes Oddziału Warszawskiego ZLP. Oprawa muzyczna Jolanta Wanda Mórawska. Spotkanie odbędzie się 18.04.2013 r. w BIBELOTY Cafe, godz. 18.30, Warszawa-Mokotów, ul Willowa 9.

 

Wiersze Marka Wawrzkiewicza to czysta liryka, często podszyta ironią oraz refleksją na temat przemijania, miłości i destrukcyjnego działania czasu. Bardzo precyzyjne, zrytmizowane, bogato zmetaforyzowane utwory przemawiają do wyobraźni i wrażliwości czytelnika, zwłaszcza że są komunikatywne i mówią o sprawach bliskich nam wszystkim.

Teatr Miejsce: Sepia wg Miłosza Kamila Manasterskigo

 

ŁOMIANKI. Teatr Miejsce zaprasza 10 marca 2013 r. o godz. 18.00 na premierę spektaklu “Sepia” w reżyserii Tadeusza Kijańskiego na podstawie książki poetyckiej Miłosza Kamila Manasterskiego pod tym samym tytułem. Wstęp wolny.

 

Wokół wierszy z tomu Manasterskiego reżyser stworzył wielowymiarowy spektakl z udziałem Stanisławy Celińskiej i Ewy Borowik. Obok nich na scenie zobaczymy młode aktorki: Karolinę Bilińską i Wiktorię Różanowską oraz samego autora poezji. Artystom towarzyszą tancerze z trzech zespołów z Domu Kultury w Łomiankach w choreografiach stworzonych przez Zuzannę Kwiatkowską, Karolinę Stanisławską i Jakuba Stępnia. W przedstawieniu, które jest emocjonalną opowieścią o Łomiankach udział również biorą tzw. “zwykli” mieszkańcy Łomianek, którym reżyser przydzielił specjalne zadania... W połączeniu z niezwykłą poezją, muzyką i tańcem otrzymujemy oryginalne, nastrojowe i artystyczne widowisko. Muzykę do spektaklu stworzyli Piotr Tylczyński (Shadowfinder) i Tomasz Bajerski, autorem wizualizacji jest Robert Roykiewicz.

 

 

Więcej…

Promocja wyboru wierszy Marka Wawrzkiewicza w Moskwie

7 listopada w Instytucie Polskim w Moskwie odbyła się premiera wyboru wierszy Marka Wawrzkiewicza pod powyższym tytułem. Książka wyszła jako koedycja moskiewskiego wydawnictwa WAHAZAR i łódzkiej ASTRY. Przekłady są dziełem Jekatieryny Polianskiej (która wielokrotnie była gościem Warszawskich Jesieni Poezji), wielce zasłużonego dla promocji polskiej literatury Andreja Bazylewskiego i nieżyjącego już wybitnego poety petersburskiego Wiktora Maksimowa.

Więcej…

Promocja "Poezji wybranych" Piotra Dumina

WARSZAWA. Związek Literatów Polskich i Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza zapraszają na promocję

 

„Poezji wybranych”, PIOTRA DUMINA, seria: „Biblioteka Poetów”

 

Spotkanie poprowadzi Marek Wawrzkiewicz.

Słowo o poezji autora - Zdzisław Brudnicki.

Prezentacja wierszy - Joanna Dukaczewska

Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Środa, 21 listopada, 2012 r. godz. 17.00

 

 

Więcej…

Krystyna Konecka: Jesień to nadzieja

 

W sobotnie południe 13 października br. wciąż dyspozycyjny bus odwoził poetów z kraju i zagranicy z Łomianek aż na Dworzec Centralny w Warszawie. Ale wcześniej, po opuszczeniu przyjaznego hotelu Villa Bella Casa dotarliśmy do przedziwnego muralu – wizytówki 41. Warszawskiej Jesieni Poezji. Dyrektor tutejszego Domu Kultury, Miłosz Kamil Manasterski, poeta i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego tegorocznej edycji WJP, kilka dni wcześniej powiedział mi późnym wieczorem, że właśnie dobiega końca malowanie na ścianie nazwy imprezy. - Musimy sfotografować tu poetów – powiedziałam wtedy.

 

Więcej…