Kielce

Zmarł Ryszard Miernik

 

altZ głębokim smutkiem i żalem powiadamiamy, że 11 marca odszedł od nas w wieku 84 lat RYSZARD MIERNIK – poeta, prozaik, rzeźbiarz, regionalista, animator życia kulturalno-literackiego w Kielcach i świętokrzyskim regionie, współtwórca (od 1960) grupy poetyckiej, a następnie klubu literackiego „Ponidzie”, współzałożyciel (w 1984) Kieleckiego Oddziału ZLP. Pożegnamy Go 15 bm. (tj. w piątek) o godz. 14 w Domu Pogrzebowym w Cedzynie, gdzie też pochowany będzie na Cmentarzu Komunalnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…

O promocji poematu „Na zdjęciu wciąż żyjemy” Elżbiety Musiał

Są pejzaże piękne i są takie, które uznajemy za oczywiste. Bywają też i pojemniejsze, łączące w sobie z powodzeniem obie te cechy i żadna nie stoi w sprzeczności z drugą. Do tych pojemnych zaliczyłbym całe spotkanie promujące nową książkę Elżbiety Musiał, które trwało dwie godziny. A odbyło się w Kielcach, w Pałacyku Zielińskiego.

Więcej…

Paweł "Darkaraghel" Rejdak wyróżniony Nagrodą Okolicznościową Ministra Kultury

Paweł „Darkaraghel” Rejdak - prozaik, tworzący w nurcie literatury fantasy wyróżniony został w maju br. Nagrodą Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należy on do kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Nagrodzony autor debiutował w 2009 r. zbiorem opowiadań noszącym tytuł „Oko Węża. Opowieści z Borgaanu”. Drugi zbiór pt „Gniew Meleghorna, Opowieści z Borgaanu” ukazał się w niecały rok później i stanowi kontynuację poprzedniej książki.

 

Więcej…

Wieczór wspomnień w 110. rocznicę urodzin Juliana Przybosia

KIELCE. W 110. rocznicę urodzin Juliana Przybosia odbyło się 24 marca br. na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury z udziałem Uty Przyboś spotkanie wspomnieniowe połączone z promocją nowej książki Stanisława Nyczaja pt. „Wśród pisarzy. Rozmowy i wspomnienia”.

Pieśni do wybranych wierszy Juliana Przybosia i Uty śpiewał Cezary Stawski. Wiersze poety recytowali redaktor Radia Kielce Bohdan Gumowski oraz aktorzy Barbara i Szczęsny Wrońscy z Krakowa. Uczestnicy spotkania mieli także okazję posłuchać głosu J. Przybosia: recytacji wraz z komentarzem o inspiracjach i uzasadnieniu wyboru tematów. Nagranie pochodziło z archiwum warszawskiej rozgłośni radiowej.

Więcej…

Staszów: kolejna udana Giełda Książki Literackiej

 

STASZÓW. W ratuszowej sieni, prowadzącej do czytelni, wypożyczalni i sali komputerowej Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Staszowie odbyła się trzecia z kolei Świętokrzyska Giełda Książki Literackiej. Placówka ta zorganizowała ją wspólnie z Kieleckim Oddziałem Związku Literatów Polskich. Z recitalem wokalno-gitarowym wystąpił Cezary Stawski, który śpiewał poezję opartą na utworach Juliana Przybosia (w związku ze 110-leciem jego urodzin), Stanisława Nyczaja i Benedykta Kozieła.

 

Więcej…

Nowe władze i zamierzenia Kieleckiego Oddziału ZLP

26 lutego br. na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym 49-osobowy Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich podsumował swe dotychczasowe, znaczące w ogólnopolskim środowisku literackim dokonania i wyłonił ze swego grona nowe władze na kolejną 4-letnią kadencję.

Prezesem niemal jednomyślnie został wybrany ponownie poeta, aforysta, eseista i edytor Stanisław Nyczaj z Kielc (na zdjęciu obok), pełniący tę funkcję od 1996 r., po czym 5-osobowy Zarząd Oddziału ukonstytuował się następująco: wiceprezesem została poetka, prozatorka (także plastyk) Władysława Szproch z Kielc), sekretarzem – poeta, prozaik, publicysta Andrzej Piskulak z Zagnańska,skarbnikiem – powieściopisarka i nowelistka (autorka również książek dla dzieci i młodzieży) Irena Paździerz z Kielc, członkiem Zarządu – poeta, regionalista Bogusław Pasternak z Kielc.

 

Więcej…

Henryk Morawski z Białobrzegów członkiem Kieleckiego Oddziału ZLP

{mosimage}BIAŁOBRZEGI. Prawdziwe święto poezji miało miejsce niedawno w Białobrzegach. Ponad pięćdziesięcioro zaproszonych gości wzięło udział w promocyjnym spotkaniu autorskim Henryka Morawskiego – znanego poety i regionalisty. Spotkanie to, zorganizowane pod egidą Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego autor był w 1991 r. współzałożycielem, poświęcone było jubileuszowi 30-lecia jego twórczości oraz promocji nowego obszernego zbioru jego wierszy pod wymownych tytułem Wniebogłosy / W niebo głosy (zróżnicowana, dwojaka pisownia ma tu istotne znaczenie!).

Więcej…

ZAPROSZENIE: Plenery literacko-plastyczne organizowane przez Oddział Kielecki ZLP

{mosimage}Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich zaprasza do udziału w plenerach literacko-plastycznych, które odbędą się w Zakopanem, Rabce Zdrój, Dźwirzynie i Staszowie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty!

Więcej…